Smrk omorika

Smrk omorika - vánoční stromečekSmrk omorika je jehličnatý strom v přírodě vysoký 30 -50m s nápadně štíhlou korunou. U nás samozřejmě takto velké stromy nepěstujeme. Můžete si vybrat výšku, která se bude hodit do Vašeho bytu jako Vánoční stromek.

V našich původních porostech se smrk omorika nevyskytuje. Má krátké, vodorovně odstávajícími větvemi a s okrouhle šupinovitě se odlupující šedohnědou borkou. Má tmavohnědé, vejčité, nepryskyřičnaté pupeny, koncový pupen má dlouhé šídlovité šupiny. Jehlice jsou nápadně smáčklé, na spodní straně mají dva bílé pruhy (jako jedle), horní, rubová strana je tmavá, leskle zelená. Jehlice jsou husté, poléhavé, vespod trochu hřebenité. Samčí šištice jsou světle červené, samičí purpurové. Mladé šišky mají tmavě fialovou nebo namodralou barvu, zralé jsou leskle hnědé, až 6cm velké, okraj plodních šupin je vlnatě zoubkovaný. Semena mají 8mm dlouhé křídlo.

Smrk omorika je příbuzný se severoamerickými smrky - smrkem sitkou (Picea sitchensis) a smrkem Brewerovým (Picea breweriana) a s několika druhy asijskými. Objevil ho profesor Pančič asi v roce 1875 a sebraná semena rozeslal do evropských botanických zahrad, odkud se tento smrk dostal i na komerční trh a stal se vyhledávanou parkovou dřevinou.

Původem je smrk omorika ze západní Evropy. Roste na vápencových bradlech na středním a horním toku řeky Driny v Bosně a Hercegovině, kde byl také nalezen.

Smrk omorika je jedna z nejvyhledávanějších parkových dřevin posledních let, je tolerantní k imisnímu zatížení. V poslední době se smrk omorika začíná prosazovat jako řezaný Vánoční stromeček i do českých domácností. Jedná se o zajímavou alternativu k jedli nebo smrku pichlavému.

 Smrk omorika - jako Vánoční stromeček